W piątek na placu Szczepańskim otwarta została wystawa "Ojcowie Niepodległości". Przybliża ona postacie sześciu działaczy i polityków, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Wystawa przedstawia - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa i Ignacego Daszyńskiego. Ponad dwumetrowe plansze opatrzone są ich zdjęciami i biogramami w języku polskim i angielskim.

Plenerową ekspozycję przygotował szczeciński oddział IPN. Jest ona pokazywana w różnych miejscach kraju. W Krakowie będzie ją można oglądać do 22 stycznia.

"Chcemy zwrócić uwagę, że najważniejsze wydarzenia historyczne były zawsze konsekwencją aktywności postaci wybitnych. Przypominamy tą wystawą sześć osób. Dwie kojarzone przez wszystkich: Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, ale także cztery inne nie mniej ważne, o których często zapominamy: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego" - powiedział dyrektor oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał. "W tych sześciu postaciach i życiorysach zamyka się i cała paleta działań o charakterze politycznym i zbrojnym, i cała paleta ideowa środowisk polskich działających pod zaborami i później w niepodległej Polsce" - dodał.

Gra planszowa "Semper Fidelis. Bitwa o Lwów 1918-1919", konkursy skierowane do młodzieży oraz publikacja poświęcona działaniom carskiej tajnej policji wobec Józefa Piłsudskiego to niektóre z wydarzeń przygotowywanych przez krakowski oddział IPN w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.