Dowolne utwory muzyczne może samodzielnie grać na pianinie robot Staszek, zaprogramowany przez studenta Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Wojciecha Świtałę. Taką nietypową pracę inżynierską Świtała zaprezentuje podczas obrony dyplomu.

„Zamiast typowej pracy dyplomowej postanowiłem zaprogramować robota przemysłowego Mitsubishi RV-2F-D, którego zakupiła uczelnia. Robot ma duży potencjał, może grać wybrane utwory muzyczne” – powiedział w środę student automatyki i robotyki.

Pomysł na stworzenie nietypowej pracy to efekt zainteresowań studenta. Wojciech ukończył II stopień szkoły muzycznej i postanowił połączyć swoje dwie pasje - muzykę oraz robotykę. Jego zdaniem nauki humanistyczne i ścisłe uzupełniają się, a sztuka, muzyka wiele czerpie z matematyki.

Robot Staszek podłączony jest do komputera, na którym uruchamiany jest specjalnie napisany przez Światłę program do jego obsługi. Student klikając myszką na poszczególne klawisze, może grać na instrumencie za pomocą robota. Staszek może też zapamiętać zagraną melodię, a następnie zapisać ją do pliku, który będzie odtworzony przez maszynę w dowolnym momencie. Program umożliwia robotowi grę dwoma palcami, uderzenie w talerz perkusyjny oraz zaprezentowanie ukłonu. Model końcówki grającej został wydrukowany w technologii 3D.